Lehed

esmaspäev, 9. november 2015

Täidetud kanafilee


Ükskord tuli mul isu täidetud kanafilee järgi ning eks siis tuli seda teha! Minu arust päikesekuivatatud tomatid kanaga on eriti maitsvad ning toorjuust annab kreemisust juurde. Kõrvale võib teha mida iganes, seekord sai tehtud riis woki köögiviljadega, kuhu lisasin veidi karrit ning kookospiima.

1 inimesele

1 kanafilee
3 päikesekuivatatud tomatit
3-4 basiilikulehte
1-2 tl toorjuustu vms
sool, pipar
maitseained

Lõika kanafileesse väike auk ning uurista sisse taskuke. Ettevaatust, et teiselt poolt läbi ei lõika. Haki päikesekuivatatud tomatid ja basiilik ning sega nad omavahel ning lisa toorjuust, maitsesta meelepäraste maitseainetega. Täida kana selle täidisega ning sulge ava hambatikuga. Küpseta 225C ahjus 30-40 minutit. Olenevalt ahjust ning kanafilee suurusest, võib kuluda ka rohkem aega, veendu, et kana tooreks ei jääks. Serveeri koos lisandiga, näiteks riis köögiviljadega.

Frikadellid ja frikadellisupp



Ma ei ole eriti supiinimene ning traditsioonilised lemmikud nagu borš, hapukapsasupp ja seljanka, ei ole mulle sugugi meeltmööda. Frikadellisupp aga mulle maitseb, enamasti olen laisk ja ostan külmutatud frikadellid, kuid vahel võib ka mässata ja ise need valmis teha. Pisikeste frikadellide vormimine võttis päris kaua aega küll.


Frikadellid:
300g hakkliha
1 dl piima
0,5 dl riivsaia
1 muna
maitseaineid
hakitud peterselli

Supp:
5-6 väiksemat kartulit
3 väiksemat porgandit
herneid
u 1 liiter vett

Frikadellide jaoks sega kõik koostisosad omavahel läbi ning veereta käte vahel meeldiva suurusega pallikesed. Maitseaineks kasutasin mina hakklihamaitseainet. Keeda frikadellid eraldi vees, kuna nad teevad vee häguseks ning siis selget suppi ei saa.
Supi jaoks aja vesi keema ning maitsesta soolaga, pane kõigepealt viilutatud porgandid keema ning veidi aja pärast lisa ka kartulitükid ning herned. Kui köögiviljad on pehmed, lisa juurde frikadellid ning kontrolli maitsestust. Võid lisada ka värskelt hakitud peterselli või rohelist sibulat.

pühapäev, 8. november 2015

Daimi-juustukook



Ma pole päris ammu ühtegi kooki küpsetanud, kuna ise väga suur magusasõber pole ja ega eriti aega ka pole. Kui midagi süüa teen, siis pigem lähevad käiku juba katsetatud retseptid ning harva proovin midagi uut. Seekord tegin isadepäeva puhul lõpuks kooki, polnud küll päris uus retsept, kuid seekord sai ka pildid tehtud ja leidsin aega retsepti siia üles riputada. Retsept on ise Oma Maitsest, kuid tegime väikse muudatuse, sisse läks natuke Milka toorjuustu ja tänu sellele on ka vähem suhkrut. Otsustasin ka munakollased välja jätta, kuid oleks ikka pidanud panema, kook jäi veidi vedel. Võibolla oleks pidanud ka kauem seisma külmas või üldse kauem ahjus olema aga õnneks maitse on superhea ning soovitan teha. Isad kiitsid heaks :)


Põhi:
150g küpsiseid (digestiiv või kakaoküpsised vms)
40-50g võid

Täidis:
400g maitsestamata toorjuustu
175g Phildadelphia Milka toorjuustu
1,5 dl suhkrut
4 muna
3 munakollast
1,5 dl hapukoort
200g Daimi šokolaadipallikesi

Purusta küpsised ning sega sulatatud võiga. Suru küpsetuspaberiga vooderdatud 24cm lahtikäiva küpsetusvormi põhjale. 
Sega toorjuust, suhkur, munad ja hapukoor ühtlaseks. Mina toorjuustu tükke täielikult välja ei saanudki, kuid see ei ole probleemiks. Vala täidis põhjale ning raputa peale pooled šokolaadipallikesed. Küpseta 180C juures ahjus 1 tund ning siis vala koogi peale ka ülejäänud pallikesed ning küpseta veel 5 minutit. Lasin ka veidi grillfunktsioonil küpseda, et pealmine šokolaad veidi rohkem sulaks. Jahuta ja hoia enne serveerimist vähemalt 5 tundi külmas.




Retsept modifitseeritult: Oma Maitse 

kolmapäev, 5. august 2015

"Kana õllepurgi otsas" ehk beercan chicken



Kui kana on juba igal moel söödud siis võib proovida väga populaarset beercan chicken'it ehk kana õllepurgi otsas. Õllest tekkiv aur jätab kana väga mahlaseks ning sel moel küpseb kana ka päris ruttu. Kellele õlu niisama ei maitse, ei pea kartma, sest õllest on kanalihas tunda ainult kerge karamelline mekk. Tavaline pilsner-tüüpi õlu siia ei sobi, pigem porter, nisuõlu või ale-tüüpi, millel tugevam maitse. Juurde serveerisin riisi aedubadega.



1 kana
3 tl fariinsuhkrut või mett
2 tl sojakastet
1 tl riisiäädikat
2 tl teravat tšillikastet
2 spl ketšupit
soola
1 õlu purgis

Puista kana sisemusse heldelt soola ning 1 tl fariinsuhkrut, hõõru ilusti sisse. Sega ülejäänud komponendid kokku ning masseeri kana nendega kokku. Mina lasin tunnikese kanal maitsestuda ka, see pole tingimata oluline, kuid tuleb arvestada, et siis jääb kana kindlasti magedam. Kalla õllepurgist umbes 1/3 õlut ära ning pane kana purgi otsa istuma, veendu, et see ümber ei kuku. Pane tiivaotstele foolium ümber, et vältida nende ära kõrbemist. Minu kana nägi siis välja selline:


Pane kana ahjuplaadiga kõige madalamale siinile ning küpseta 180 kraadises ahjus 40 minutit, siis keera peale pöördõhu režiim ning küpseta veel 15 minutit. Kana on küps siis, kui noaga torgates tuleb lihast välja läbipaistvat vedelikku.
Kana purgi otsast eemaldamine on juba suurem ettevõtmine - kahekesi ei ole vast väga keeruline, kuid üksi küll. Minul õnnestus nii, et hoidsin tangidega purgist kinni ning kahvli suskasin kana alakõhtu ja tõmbasin. Esimene katsetus lõppes kogu kupatuse ümber kukkumisega aga õnneks midagi ära see ei rikkunud :)



Kõrvitsapasta - peretoit



Kuna meie preili on juba beebieast väljas, ei ole õige neid toite enam beebitoitudeks nimetada. Nimetagem siis neid peretoitudeks, kuna õigupoolest söönuks saab ju kogu pere. Retsept on pärit Jane Komussare "Beebitoitude kokaraamatust", kus on palju tänuväärt retsepte juba alates lisatoiduga alustamisest. Siin tegin küll mõned muudatused, munakollaste asemel läks terve muna ja kuna tavalist juustu mul parasjagu kodus polnud, siis kasutasin hoopis parmesani ja mascarpone segu. Hea tuli ikka :)

alates 12 kuud

u 1 l vett
150g pastat
100g kuubikuteks lõigatud kõrvitsat
0,5 kuubikuteks lõigatud suvikõrvitsat
1 väike sibul
1 küüslauguküüs
basiilikut
(soola-pipart)
125g riivjuustu
1 muna (2 munakollast, kui valgega pole veel tuttav)
oliiviõli

Vala potti 500ml vett ning aja keema, lisa kõrvitsakuubikud. Keeda keskmisel tulel 8-10min, et kõrvits oleks noaga katsudes enam-vähem pehme. Vala juurde ülejäänud vesi ning aja keema. Lisa pasta ning keeda pehmeks. Kurnates jäta alles kuskil 250ml keeduvett.
Sel ajal kui kõrvits ja pasta keeb, prae hakitud sibul pehmeks, lisa ka küüslauk ning kuumuta hetk. Lisa juurde suvikõrvitsa kuubikud ning maitseained ning prae pehmeks. Võid lisada ka pannile pisut vett (pasta keeduvett) ning veidikeseks kaane peale panna, siis läheb suvikõrvits kiiremini pehmeks.
Järgmiseks lisa pannile pasta ja kõrvits, allesjäetud keeduvesi, lahtiklopitud muna ning riivjuust. Sega korralikult läbi ning kuumuta paar minutit. Puista peale veel veidi riivjuustu.
Kui su pann kannatab ahju panekut, torka kogu pasta koos panniga 200 kraadisesse ahju 15 minutiks. Kui mitte, siis kalla segu ümber ahjuvormi. Enne lapsele pakkumist lase kindlasti jahtuda, kuna sulajuust on kõrvetavalt kuum.




Retsept modifitseeritult: Jane Komussar "Beebitoitude kokaraamat"

esmaspäev, 27. juuli 2015

Beebitoit - suvikõrvitsaomlett



Kerge lõuna või toekas hommikusöök - mahlane omlett meeldib nii suurtele kui väikestele. Lisa soola ja maitseaineid ning tee suurem kogus ning söönuks saavad kõik.

1 muna
0,5 väiksemat suvikõrvitsat
oliiviõli

Riivi suvikõrvits peene riiviga, klopi muna ning sega kõik kokku. Prae väiksemal pannil kaane all oliiviõliga mõlemalt poolt.

pühapäev, 26. juuli 2015

Beebitoit - Lihapallid suvikõrvitsaga



Teinekord on keeruline lastele pakkuda nii liha kui köögivilju, sest need lihtsalt ei maitse. Nendesse lihapallidesse on peidetud ära omajagu häid köögivilju ning pehmeid ja mahlaseid lihapalle sõi meie preili hea meelega. Ka neile, kes ei ole veel munaga tutvust teinud või on allergia, sobivad need pallid hästi. Lisa segusse soola ja muid maitseaineid ning pallid sobivad ka suurtele.

alates 9 kuud

250g hakkliha (soovitatavalt veiseliha)
0,5 sibulat
0,5 väikest suvikõrvitsat
0,5 porgandit
praadimiseks õli

Haki sibul peeneks, riivi suvikõrvits jämedalt ning porgand peenelt. Mina praadisin sibula kergelt läbi, kuna see kipub muidu liiga krõmps jääma. Sega kõik komponendid omavahel läbi ning vormi pallikesed, minul tuli sellest kogusest 16 tükki. Prae pallid pruuniks igast küljest ning torka veel 10 minutiks ahju järelküpsema u 200C juurde.
Sobivad külmutamiseks.


Retsepti algallikas: Taste.com.au

Kana-riisisupp



Kõigil on kindlasti mingi toit, mida nad mäletavad lapsepõlvest. Vanaema tehtud enamasti ja maitses nii hea. Minul on üheks selliseks toiduks kana-riisisupp ning aeg-ajalt olen ikka proovinud seda ka ise teha, seekord tuli eriti maitsev. Loomulikult tuleb ise teha puljong, sest kuubikust sellist maitset kindlasti ei saa.

Puljong:
2 kanakoiba
2 porgandit
0,5 sibulat
veidi pipart
petersellilehti
1,5l vett

Supp:
kanaliha
1dl riisi
1-2 porgandit
2-3 kartulit

Puljong: Kuumuta ahi 230 kraadini. Pese kanakoivad külma vee all ning pane ahjuvormi. Küpseta ahjus u 20 minutit. Keera koivad teistpidi ning lisa ahjupannile ka tükkideks lõigatud porgand ja sibul. Küpseta veel 20 minutit. Pane kana ja köögiviljad suurde potti, kraabi ka kõik kinni jäänud osakesed panni küljest ära. Kalla peale külm vesi, lisa pipar ja petersell. Aja vesi keskmisel tulel keema, keera kuumus väiksemaks, kata pott osaliselt kaanega ning lase aeglaselt keeda 1,5 tundi. Vajadusel eemalda vahtu. Valmis puljongist eemalda kanakoivad ning kurna vedelik läbi sõela.

Supp: Eemalda kanakoivadelt liha luudelt ning haki väiksemaks. Lisa puljongisse kuubikuteks lõigatud kartul, viilutatud porgand ning riis. Keeda kuni kõik on pehme, seejärel sega sisse kanaliha ning maitsesta soola-pipraga vastavalt vajadusele.

pühapäev, 7. juuni 2015

Beebitoit - kana-köögivilja pasta



Köögiviljad ei ole tihti just laste lemmiktoit, kuid igasugu hautised ja pastad on hea moodus neile köögivilju pakkuda - toit on maitsev ning kasulikud vitamiinid jõuavad ka pisikesse kõhtu.

alates 8.kuud

0,5 sibulat
1 porgand
0,5 suvikõrvitsat
veidi kapsast (riivitult suur peotäis)
kana - üks filee või ühe koiva liha
2 dl makarone (kasutasin pisikesi riisitera kujulisi)
0,5 purki purustatud tomatit
1 külmutatud mangopüree kuubik
maitseaineid (basiilik, pune)
oliiviõli

Haki sibul peeneks, riivi porgand ja kapsas peenelt ning suvikõrvits jämedalt. Haki kanaliha hästi peeneks või aja läbi hakklihamasina.
Prae sibul klaasjaks, lisa pannile kana ning kuumuta ka see küpseks, Seejärel lisa pannile köögiviljad ning prae neid veidi aega, kuni vesi veidi aurustub. Seejärel lisa juurde purustatud tomatid ja makaronid ning veidi vett. Suhkru asemel kasuta mangopüreed (tee kuubikuteks sügavkülma valmis!), lisa ka maitseaineid, näiteks basiilikut ja pune. Lase kaane all pehmeks haududa ning lisa aegajalt vett ning sega. Võib lisada ka juustu, kui laps on sellega harjunud.
Sobib külmutamiseks.



Beebitoit - Risotto hernestega



Mõnus köögivilja risotto kõige pisematele! Tegelikult maitseb see hästi ka suurtele, valmistamisel lisa esimese puljongi/vee asemel umbes 1-2 dl valget veini ning valmista risotto näiteks köögiviljapuljongiga või maitsesta soolaga.

alates 12.kuud

1 küüslauguküüs
1 sibul
0,5 suvikõrvitsat (u 200g)
2 dl risottoriisi
1 dl herneid
1 dl parmesani juustu
oliiviõli
tükike võid

Haki sibul peeneks, riivi suvikõrvits jämedalt ning riivi ka parmesan. Prae sibul õlis ja võis klaasjaks ning lisa ka lõpus küüslauk, kuumuta hetk. Pane pannile riivitud suvikõrvits ning prae seda veidi aega, et pisut vett aurustuks. Seejärel lisa pannile riis ning kuumuta veidi, siis hakka lisama riisile vett, sega aegajalt ning lase imenduda. Umbes 10 minuti pärast kalla pannile ka herned ning jätka vee lisamist, kuni riis on pehme. Keera tuli alt ning sega risotto sisse tükike võid ning parmesani juust.
Sobib külmutamiseks.


Retsepti idee: One handed cooks

reede, 29. mai 2015

Spagetid baklažaani ja tomatiga




Paljudele baklažaan ei maitse ja paljud pole võibolla isegi proovinud, kuid minu arust on ta üks mõnus köögivili, hea pähklise maitsega. Siin pastas ei ole valmistusviis just kõige tervislikum, kuna baklažaan imeb nagu käsn kõik õli endasse. Kuid kui aega on, võib proovida ka ahjus grillida, siis tuleks ainult kergelt üle pintseldada enne ahju pistmist. Aga tomatikaste sai küll väga hea ning võib kasutada ka teistes kombinatsioonides koos liha ja köögiviljadega. Proovi järele!

2 inimesele

pool baklažaani
1 purk terveid tomateid
1 sibul
2 küüslauguküünt
basiilikulehti või peterselli
tšilli soovi korral
spagette
parmesani
soola, suhkrut
õli

Kuigi praegu poes müüdavad baklažaanid ei ole minu arust mõrkja maitsega, võib neid siiski soolaga üle puistata ning niimoodi mõrkjat vett välja ajada. Selleks lõika baklažaan umbes 1cm viiludeks ning puista mõlemale poole soola ning jäta seisma.
Tomatikastme jaoks viiluta sibul ning prae kergelt oliiviõlis, lisa ka hakitud küüslauk (soovi korral tšilli) ning kuumuta hetke. Lisa juurde tomatid purgist ning loputa purk vähese veega üle ning lisa ka see pannile. Haki pannilabidaga tomatid veidi väiksemaks, lisa natuke soola-suhkrut ning jäta keskmisele tulele kaane alla 15 minutiks hauduma.
Seni loputa baklažaaniviilud veega üle ning kuivata paberiga. Aja pann kuumaks ning lisa sinna õli (mina panin rapsiõli, oliiviõli ning kookosrasva), prae viilud keskmisel tulel jumekaks ning pehmeks, hoia vahepeal ka kaane all, siis ei lähe kõrbema ning pehmenevad kiiremini. Pärast valmimist on vaja kindlasti köögipaberiga õli välja kuivatada.
Pane ka pastavesi keema ning vaata, kuidas tomatikastmel läheb, lisa hakitud basiilik või petersell (basiilikut lihtsalt polnud kodus), keera kuumus väiksemaks ning lase veel kokku keeda. Kui tundub, et on piisavalt paks (mul kulus selleks kuskil 10 minutit), siis püreesta saumiksriga ning maitsesta veel soola-suhkruga, lisa ka riivitud parmesani.
Kui spagetid on valmis, sega need tomatikastmega ning serveeri kohe sättides peale baklažaaniviilud ning riivitud parmesan.


Retsept modifitseeritult: Spagetid

neljapäev, 14. mai 2015

Beebitoit - Hakklihahautis köögiviljade ja läätsedega

Kuna nüüd tuleb mõelda ka pere pisima liikme kõhu peale, siis järgnev toit on mõeldud just talle. Ka suured saavad söönuks, lisades vajadusel soola juurde. Toidu võib ka portsjoniteks jagada ja sügavkülma panna - tükiks ajaks muretu!

Alates 8.kuust



0,5 sibulat
u 200g (pool tavalisest) suvikõrvitsat jämedalt riivitud
1 väiksem porgand peenelt riivitud
200g hakkliha
1dl punaseid läätsi (keevad kõige kiiremini pehmeks)
2 keskmist kartulit
200g tomatipastat
mangopüreed
maitseaineid
oliiviõli

Haki sibul peeneks, riivi suvikõrvits (ülejäänud suvikõrvitsast tee endale maitsev roog) ja porgand, lõika kartul väikesteks kuubikuteks. Kuumuta pannil veidi oliivõli ning prae kergelt sibulat, seejärel lisa suvikõrvits ja porgand nind prae mõned minutid, kuni need pehmenevad. 
Lükka köögiviljad panni servadesse ning pane pannile hakkliha, sega ning prae, kuni roosa värvus kaob, soovi korral lisa soola või maitseaineid.
Nüüd lisa pannile tomatipasta, veega loputatud läätsed ning kartulid, sega kõik läbi. Kuna tomat on suhteliselt hapu, siis magususe saamiseks lisa suhkru asemel mangopüreed (näiteks Salvesti oma). Hea on mangopüree jääkuubikualusel külmutada ja siis vajadusel toitudesse lisada. Siia panin 2 kuubikut. 
Lisa ka veidi vett hautisele ning lase madalal tulel kaane all podiseda, sega vahepeal ja lisa vett, kui vaja. Hauta, kuni kartul on pehme, selleks kulus umbes 30min.
Vastavalt lapse vanusele kas püreesta või suru kahvliga tükkideks.


Retsepti idee: One handed cooks