Lehed

kolmapäev, 28. november 2012

Vürtsikas pastakaste sealihaga



Mõnusal lumisel talveõhtul, nagu täna, pole midagi paremat seest soojendavast pajaroast. Tegemist on küll pastakastmega, kuid selle tegemiseks tasub tunnikese aega varuda, kuna kaste tahab kolmveerand tundi podiseda. Aga tulemus on seda aega väärt.

Neljale

600-700 g sealiha 
1 sibul
2 küüslauguküünt
1 tšilli (tegemist omakasvatatud tšilliga, seega päris tuline variant)
3 spl õli
1/4 spl paprikapulbrit
1 spl tomatipastat
1 purk koserveeritud tomateid
300 ml kanapuljongit
200 g paprikat
meelepärast pastat

Lõigu sealiha väikesteks kuubikuteks või ribadeks ning prae pannil või paksupõhjalises potis 5 minutit, maitsesta natukese soola ja pipraga. Seejärel lisa hulka peeneks hakitud sibul, küüslauk ja tšilli ning prae veel paar minutit. Lisa liha hulka tomatikonserv, 1 tl suhkrut, tomatipasta ja paprikapulber ning kanapuljong, lase keema tõusta ning lase keskmisel tulel 35 minutit podiseda, vahetevahel sega, et põhja ei hakkaks. Seejärel sega hulka ribadeks lõigatud paprika ning kuumuta veel 10 minutit, maitsesta vajadusel soola ja pipraga. Mina tegin selle kuumutuse kaane all, et kaste liiga paksuks ei läheks ja paprikad piisavalt pehmeneksid. Serveeri kaste keedetud pastaga.
Head isu!

Retsept modifitseeritult: Taste: Low Fat

pühapäev, 25. november 2012

Lihapallid spagettidega






400-500g hakkliha
1 sibul
3 küüslauguküünt
2 spl riivsaia
1 muna
pitsamaitseainet
1 dl riivitud parmesani juust
1 spl worcestershire kastet
1 purk konserveeritud tomateid (terveid)
1 väike pakk tomatikastet (Pomi)
soovi korral punast veini
soola
pipart
suhkrut

Lihapallid:
Haki pool sibulat peeneks ja prae õlis pehmeks, lisa 1 hakitud küüslauguküüs ja prae veel mõni hetk. Kalla praetud sibul ja küüslauk kaussi, kuhu lisa riivsai, juust, pitsamaitseaine, sool, pipar ja hakkliha. Mudi kätega hakkliha läbi. Klopi muna lahti ja lisa worcesteri kaste, kalla hakkliha peale, mudi veel kõik hästi segamini. Soovi korral prae väike tükike hakkliha pannil läbi, et maitsta, kas soola on piisavalt. Veereta käte vahel hakklihast lihapallid ning prae need pannil ilusaks pruuniks ning tõsta kõrvale.

Kaste:
Haki ülejäänud pool sibulat peeneks ja prae õlis pehmeks, lisa ülejäänud hakitud küüslauguküüned ja prae veel mõni hetk. Lisa pannile tomatid ja tomatikaste, tükelda pannilabidaga tomateid väiksemaks. Soovi korral lisa nüüd sorts punast veini. Maitsesta tomatikastet soola, pipra, suhkru ja pitsamaitseainega. Lase keskmisel tulel 5 minutit podiseda ning siis lisa lihapallid kastmesse. Sega läbi ning lase veel 5-10 minutit podiseda. Kui kaste tundub liiga paksuks minevat, lisa pasta keeduvett pisut juurde. Maitse ja vajadusel maitsesta veel ning serveeri keedetud spagettide ning riivitud parmesani juustuga.

reede, 9. november 2012

Sushi - maki



Mulle väga maitseb sushi, kuid kahjuks on seda väljas süüa suhteliselt kallis. Seetõttu võtsin ükskord ette ning proovisin hoopis ise teha. Kuna poodide kalavalik on suhteliselt kesine, siis piirdub kodune sushi lõhe ja krabinuudliga, vahel ka satub krevett, olen proovinud ka jaapani omletiga. Kuid kes sushit armastab, tasub proovida! Ütlen veel ära, et sushi tegemiseks tuleb varuda aega, kuna riisi valmistamine võtab päris mitu tundi, samas pärast rulli keeramine käib kiirelt.

Kogus: neljale

500 g sushiriisi
800 ml vett

Sushi äädikas:
75 ml riisiäädikat
0,5 tl soola
1,25 tl suhkrut
1 tl mirinit

norilehti
meelepärast kala (värske lõhe)
krabinuudleid
kurki
avokaadot
wasabit

Serveerimiseks:
sojakastet
marineeritud ingver

Kõigepealt tuleb riisi külma veega mitu korda läbi pesta, et pesuvesi oleks võimalikult selge. Seejärel jätta riis 10 minutiks nõrguma. Panna riis ja vesi potti, katta kaanega ja ajada keema. Kui vesi läheb keema, lasta riisil keskmisel kuumusel keeda 5 minutit, seejärel alandada temperatuuri ja lasta riisil keeda veel 12-15 minutit. Peale seda võtta pott tulelt, eemaldada kaas ja jätta riis umbes 15 minutiks seisma.
Kuum riis tõsta laiapõhjalisse kaussi ja niristada peale äädikasegu. Segada riisi ning jahtumise kiirendamiseks võib samal ajal lehvikuga lehvitada. Kui riis on jahtunud käesoojaks, on ta kasutamiseks valmis.
Maki rullide tegemise õpetust soovitan vaadata Youtube'ist, seal on videosid küllaga.

Hakklihasupp


Viimasest postitusest on juba liiga palju aega möödas. Tundub, et koos suvega kadus ka mu aeg, et köögis midagi uut ja põnevat katsetada. Või kui isegi saab tehtud midagi, on õhtud nii pimedad, et pildid tulevad udused või kui isegi õnnestub midagi pildile püüda, ei ole aega neid siia postitada.
Siin on siis üks mitu nädalat tagasi tehtud tomati-hakklihasupp, mida on mõnus ka argipäeva õhtuks valmistada, kuna valmib päris kiiresti. See retsept on kindlasti võetud kuskilt raamatust või internetist, kuid olen seda suppi teinud juba mitu aastat ning enam ei mäleta.

Kogus: neljale

1 sibul
400g hakkliha
1 purk purustatud tomateid
1 purk valgeid ube tomatikastmes
umbes 1 dl makarone
500 ml vett
1 tl mett
pitsamaitseainet
soola-pipart

Haki sibul väikseks ning prae potipõhjas klaasjaks, lisa hakkliha ning prae läbi ning maitsesta kas soola-pipra või hakkliha maitseainega. Lisa hakklihale purustatud tomatid, vesi ja makaronid. Keeda kuni makaronid hakkavad pehmeks muutuma ning siis lisa mesi. Kui makaronid on juba päris valmis, lisa juurde oad tomatikastmes, lase keema ja maitsesta soola-pipra ja pitsamaitseainega.
Supp maitseb hea ka järgmisel päeval.