Lehed

teisipäev, 20. mai 2014

Šokolaadikoogikesed


Need šokolaadikoogikesed või muffinid on küll üks parim avastus, neid on ülilihtne teha, enamasti on kõik koostisosad kodus olemas ja maitsevad niiii head. Siin pildil ma panin pähklid juba enne küpsemist sisse, kuid peenem variant on veel serveerimiseks vahustada vahukoor ning sinna sisse segada Nutella kreemi, see siis koogikestele peale määrida ning pudistada veel peale pähklipuru. Siis maitsevad nad nagu Ferrero kommid!

10 tk

100 g jahu
20 g kakaopulbrit
140 g suhkrut
1.5 tl küpsetuspulbrit
näpuotsatäis soola
40 g toasooja võid
120 ml 3.5% piima (olen teinud alati 2.5% piimaga)
1 muna

Kuumuta ahi 170 kraadini. Sega omavahel jahu, kakaopulber, suhkur, küpsetuspulber ja sool ning sega kokku pehme võiga. Kasuta kas köögikombaini või haki noaga ja pudista käte vahel peeneks. Tekkima peab kuivavõitu purune taigen.
Kalla piim vähehaaval taignasse, segades hoolikalt. Seejärel lisa muna ja sega ühtlaseks.
Täida paberkorvikesed 2/3 jagu taignaga ning küpseta ahjus 20-25 minutit, kuni tikk jääb puhtaks.
Söö jahtunud koogikesi niisama või tee peale vahukoore-Nutella kate, nagu eespool kirjeldatud.


Makaroniroog lillkapsaga



Eile õhtul oli vaja midagi süüa teha, kuid kuna väljas oli 32C kuuma, siis poodiminek jala tundus täiesti hullumeelne. Niipalju siis sellest, et mai on kevadkuu, päris südasuvi on väljas! Õnneks oli meil kapis üks poolik lillkapsas, sügavkülmas natuke peekonit ja ka alati kapis mingit pastat ning mulle meenus, et Jamie Oliveri 30 minuti toitudes oli üks lillkapsa-pastavorm, mida olen juba ammu mõelnud teha. Cheddari juustu asemel oli tavaline võileivajuust ning creme fraiche asemel lihtsalt hapukoor, kuid need ajasid asja täiesti ära. Eks siis teinekord proovin peenemate komponentidega ka.

4 inimesele

4 viilu pancettat või peekonit
pool lillkapsast
250g pastat (näiteks penne)
125g juustu (Cheddar)
2 saiaviilu või 2-3 spl riivsaia
paar rosmariini oksakest
1-2 küüslauguküünt
125g creme fraiche't või hapukoort
oliiviõli

Pane kiirkeedu veekann umbes 1-1.5l veega keema ning kuumuta ahi 220C-ni.
Lao peekoniviilud ahjupannile, kus plaanid ka vormi teha ning pane ahju ülemisele siinile. Puhasta lillkapsas puitunud vartest ning lõika suuremateks tükkideks (3-4 tükiks). Pane lillkapsas potti, lisa pasta ning kalla peale vett, et kõik oleks kaetud. Maitsesta soolaga ning kalla juurde ka pisut oliiviõli. Keeda pooleldi kaetult pasta pehmeks (al dente).
Kui peekon on valmis pane see koos saia(puru) ja rosmariinioksakestega köögikombaini purustajasse, lisa tubli kogus oliiviõli. Sobib väga hästi ka see purustaja, mis teinekord saumiksriga komplektis on, mõeldud vist sibula hakkimiseks. Surista kõik peeneks.
Kui pasta on valmis, kurna see, püüdes kõik keeduvesi kaussi, seda läheb vaja! Kalla pasta ja lillkapsas ahjuvormi, kus küpsetasid peekonit, lisa umbes 200 ml keeduvett vormi, purusta sisse küüslauk. Nüüd sega juurde ka riivitud juust ning hapukoor või creme fraiche ning suru kahvliga lillkapsast pisut väiksemateks tükkideks. Kontrolli, kas soola on piisavalt. Segu peaks olema üsna vedel, kui pole, lisa veel keeduvett. Puista peale riivsaiasegu ning kui kasutad metallist vormi, oleks hea panna natukeseks sellele juba pliidil tuli alla, et ahjus ei peaks kuluma aega uuesti toidu soojenemisele.
Küpseta ülemisel siinil kuskil 10-12 minutit, kuni roog on kuldne ja mullitav.



Retsept: Jamie Oliveri 30 minuti road

esmaspäev, 5. mai 2014

Lõhe-sibulasupp



Et ikka omega-3 rasvahapetest puudu ei jääks, toon veel ära ühe lõhega retsepti. Tegemist on supiga, mida on võimalik tellida Tartus olevast Tokyo Sushibaarist ning on nii-nii maitsev. Oleme ka varem püüdnud seda kodus ise järgi teha, kuid ei ole päris õige tulnud. Seekord siis tuli.

3 inimesele

300g lõhefileed
5 keskmist punast sibulat
200 ml kohvikoort
u 0.5l piima
u 4 spl magusat tšillikastet
1-2 spl teravat tšillikastet
teriyaki

Lõika lõhe sentimeetristeks kuubikuteks ja marineeri teriyaki kastmes, kuni ülejäänud asjad valmivad. Viiluta sibul ribadeks ning prae neid paksupõhjalises potis madalal kuumusel kuskil 10-15 minutit, kuni nad on klaasjad. Lisa natuke teriyaki kastet ning mõlemad tšillikastmed, sega juurde kohvikoor ning piim. Maitse, kas soolasus-vürtsikus-magusus on tasakaalus, vajadusel lisa neid juurde. Kui supp on peaaegu keema tõusnud, lisa lõhe, kuumuta veel veidi, kuid keema ei tohi kindlasti lasta, siis läheb koor tükki. Keera tuli alt ning lase lõhel veel järelkuumuses mõni minut küpseda.

Lõhepirukas



Hiljuti pakkus üks töökaaslane, kes on ka ise suur toidusõber, meile väga maitsvat lõhepirukat. Olin alguses küll kahtlustav suure koguse porru suhtes, kuna see ei ole just mu lemmik. Kuid porru on siin nii pehmeks haudnud ning sobib nii hästi kokku lõhega. Uurisin muidugi ka kuidas seda pirukat tehakse ning siin siis toon ära omapoolse variandi. Maitse tuli küll võibolla pisut teine, kuid eks see ilmselt sõltub ka maitseainetest mida kasutada. Igaljuhul kõik kiitsid, sest pirukas on tõesti mõnus ja mahlane ja tegelikult ka väga lihtne teha, eriti kui osta juba valmis lõhefileed. Meie kasutasime väiksemapoolset lõhet, mis kaalus tervena 1.5 kg ning kasutasime ära mõlemad fileed.

1-2 lõhefileed
3 porruvart
0.5 kg külmutatud lehttaigent
hapukoort
soola-pipart
1 muna määrimiseks

Lõika porru pooleks ning loputa ka kihtide vahelt veega, mõnikord on sinna jäänud liiva. Haki peeneks ning hauta pannil üpris pehmeks, maitsesta soola-pipraga. Kui porru on veidi jahtunud, sega sinna hulka hapukoort, nii umbes 1-2 spl, et segu jääks kreemine.
Veendu, et lõhefileest on kõik luud välja saanud ning maitsesta see soola-pipra või muude meelepäraste maitseainetega.
Rulli lehttaigen natuke õhemaks ning lõika seejärel pooleks. Laota taigna peale pool porrust, seejärel säti kalafilee(d) ning kõige peale jälle porru. Määri taigna servad lahtiklopitud munaseguga ning tõsta ülejäänud pool taignast kõige peale. Keera servad natuke üle üksteise ja suru kahvliga kinni. Pintselda kogu pirukas munaseguga üle ning küpseta ahjus 220C juures umbes 20 minutit või kuni pirukas on pealt ilus kuldne. Serveeri meelepärase salatiga.



pühapäev, 27. aprill 2014

Hiinapärane praetud riis


Lihtne ja tervisilik riisiroog, meile väga meeldis. Kasutatud köögivilju võib varieerida, me lisasime lihtsalt seda, mis parasjagu külmkapis oli.

4 inimesele

1 sibul
1 muna
heledat sojakastet
seesamiõli
1 kanakints või filee
erinevaid köögivilju - pool suvikõrvitsat, veerand kapsast, 200g külmutatud wokiköögivilju
2 dl riisi

Keeda riis soolaga maitsestatud vees ning pese külma veega läbi, et terad oleksid eraldatud.
Lõigu kana ribadeks ning pane väikse koguse sojakastmega marineeruma, kuni praed ülejäänud asju.
Kuumuta vokkpannil õli ning prae hakitud sibulad klaasjaks, pane kõrvale.
Klopi muna lahti ning lisa tilgake sojakastet ning seesamiõli. Lisa veidi jahtunud vokkpannile uuesti õli ning kalla muna pannile, keeruta panni, et munasegu läheks laiali ja jääks veidi omleti moodi. Kui ei õnnestu, ei ole ka hullu, lihtsalt segades prae muna kergelt läbi ning tõsta jahtuma.
Kuumuta pannil uuesti õli ning prae kana läbi, mõne minuti pärast lisa ka ribadeks hakitud köögiviljad ning praetud sibul.
Lisa riis ning prae veel paar minutit. Seejärel lisa pannile mõned supilusikatäied sojakastet ning ribadeks hakitud praetud muna. Sega ning prae mõni minut.
Serveerides puista peale seesamiseemneid, kui soovid.


Retsept modifitseeritult: Food.com

Lahtine tomati-seenepirukas




Ükspäev tuli nii isu mingisuguse lahtise piruka järgi ja seal pidid olema kindlasti kirsstomatid sees. Otsisin pisut netis ja leidsingi - tomati-seenepirukas. Päris hää sai!

Põhi:
3 dl jahu
1tl küpsetuspulbrit
100g võid
100g hapukoort
soola

Kate:
u 300g seeni (oli ainult shampinjone võtta)
10 kirsstomatit
10 cm porrujupp
1 küüslauguküüs
2 viilu peekonit (või mingit sinki)
tüümiani, pune vms
3 muna
2 dl kohvikoort
100g juustu

Sega jahuga küpsetuspulber ja sool. Näpi kokku toasoe või, jahusegu ja hapukoor. Võib teha ka köögikombainis. Töötle segu kuni mass on ühtlane. Vooderda pirukavorm (kasutasin 26 cm lahtikäivat vormi) taignaga ning tõsta pirukapõhi seejärel külmkappi tahenema kuni teed valmis katte.

Täidise jaoks haki seened, peekon, porru, küüslauk ja viiluta tomatid. Prae seeni eelnevalt veidi õlis soola ja pipraga, et nad suurema vee välja laseksid. Seejärel lisa porru ja peekon ja küüslauk. Prae segades umbes 10 minutit, maitsesta maitserohelisega ja vajadusel soola-pipraga.
Riivi juust ja klopi lahti munad, lisa veidi soola. Sega omavahel munad, kohvikoor ja juust.
Kalla pirukapõhjale seene-porrusegu, lao peale tomativiilud. Puista neile veel peale pisut soola ja suhkrut. Ning seejärel kalla munasegu kõige peale.
Küpseta 200C ahjus umbes 35 minutit, kuni muna on hüübinud ning kate kuldpruun. Umbes pool ajast küpsetasin ahju alumisel siinil, siis tõstsin keskele.






Retsept modifitseeritult: Blogi noad-kahvlid

reede, 11. aprill 2014

Köögivilja biryani



Köögivilja biryani on toit, mida on hea lihtne teha ühes potis ning ei valmi ka eriti kaua. Soovi korral võib muidugi sisse lisada kana või krevette.

6 inimesele

Pool väiksemat lillkapsast
3-4 keskmist kartulit (või bataati) kuubikutena
1 sibul hakitult
0.5l köögivilja- või kanapuljongit
1.5 spl karripastat
näputäis safranit (võib ära jätta)
1 tl sinepiseemneid
250g basmati riisi
100g aedube
soovi korral india pähkleid

Soojenda ahi 220C-ni. Vala paar supilusikatäit õli suurde ahjukindlasse nõusse, kuhu saab ka kaane peale panna. Kuumuta ahjunõud kas ahjus mõned minutit või pliidil. Lisa kõik köögiviljad, välja arvatud aedoad ning sega need läbi, et kõik oleks õliga kaetud. Maitsesta soola ja pipraga ning rösti ahjus 15 minutit.
Kuni köögiviljad on ahjus, sega omavahel kokku puljong, safraniniidid, karripasta ja sinepiseemned.
Lisa köögiviljadele juurde riis ning aedoad, sega hästi läbi ning kalla peale puljong. Alanda ahju temperatuur 190C-ni. Pane ahjuvormile tihedalt peale foolium ning ka veel kaas, et aur ei pääseks välja. Küpseta ahjus u 15-20 minutit, seejärel kontrolli, kas riis on pehme. Kui veel ei ole, lisa vajadusel pisut vett ning küpseta, kuni riis on pehme. Lisa juurde india pähklid ning serveeri koos maitsestamata jogurti või jogurti-kurgikastmega.




Retsept modifitseeritult: BBC Good Food  

Baklazaani-päikesekuivatatud tomatite saiamääre



See on üks eriti mõnus saiamääre, mida võib süüa lihtsalt eelroana või ka näiteks pasta kõrvale. Eriti hea veel isetehtud saiaga.

1 baklazaan
0.5 purki päikesekuivatatud tomateid õlis
1-2 küüslauguküünt
2 spl tomatipastat segatuna u 125 ml vees
tšillihelbeid
soola-pipart

Pane ahi 190C peale soojenema. Lõigu baklazaan u 1cm kuubikuteks ning pane need ahjuvormi. Püreesta päikesekuivatatud tomatid, küüslauguküüned, tomatipasta ja tšillihelbed köögikombainiga või saumiksriga. Kalla püreeritud tomatid baklazaanide peale ning sega hästi läbi.
Kata ahjuvorm tihedalt fooliumiga ning rösti ahjus 20 min. Seejärel sega kuubikuid ning lisa ka natuke vett, et vältida kõrbemist. Rösti veel kaetult 20-30 minutit, kuni baklazaan on väga pehme. Lase kaetult jahtuda toatemperatuurini.
Purusta suuremaid tükke kahvliga ning paar korda ka saumiksriga, et määre jääks ühtlasem. Mõned suuremad tükid jäta kindlasti sisse.


Retsept modifitseeritult: Italian Food Forever blogi 

Rabarberikook hapukoorega




Panin eelmisel suvel hulga lõigutud rabarberivarsi külma, mõttega, et talvel kindlasti teen neist midagi - kisselli või kooki. Tegelikkus on nii, et alles nüüd, otsapidi juba kevades, tegin esimese koogi. Aga kook tuli hea. Hapukoorega tehtud koogid petavad hästi ära - tundub, justkui oleks see tehtud kohupiimaga. Põhja tegemisega ja vormi saamisega oli omajagu mässamist, ma usun, et ka tavaline muretaigen ajab siin asja hästi ära. Ja kui demerara suhkrut kodus pole, pane lihtsalt tavalist, kook ei pea selle väikse asja pärast tegemata jääma!


Taigen:
100g võid
85g suhkrut
50g hapukoort
1 muna
180g nisujahu
1 tl küpsetuspulbrit

Kate:
250g hapukoort
4sl suhkrut
1 muna
1tl vanillisuhkrut
4-5 rabarbrivart (või tunde järgi)
demerara suhkrut

Vahusta toasoe või suhkruga. Sega juurde hapukoor, muna ja jahuga segatud küpsetuspulber. Tainas peab jääma pehme aga mitte vedel. Suru taigen võitatud 26 cm lahtikäivasse vormi (24 cm vormis jääb põhi pisut liiga paks). Seda ei ole just eriti lihtne teha, nipiks on käsi märjaks teha ning ma panin vel pärast koogivormi koos taignaga natukeseks külmkappi tahenema ning siis surusin veel üle ühtlaseks.
Katte jaoks sega kõik ained ning kalla vormi. Kui kasutad külmutatud rabarbreid, siis sega neid kindlasti enne natukese tärklisega, et nad vähem vett välja ajaksid. Puista rabarbriviilud koogile ning puista üle demerara suhkruga.
Küpseta 200C juures 30-35 minutit ning lase vormis jahtuda.


Retsept: Nami-Nami

Pasta brokkolikastmega



Brokkoli ei ole kindlasti minu lemmikköögivili. Võibolla kui on kuskil teiste köögiviljadega koos ja maitsestatud tugevalt, siis ma võin teda ka süüa. Kuid see pasta meeldib mulle, kuigi brokkoli maitse on siin hästi tunda. Eks siis söön seda kasulikku köögivilja edaspidi sellisel kujul!

6 inimesele

u 700-800g brokkolit
2 keskmist sibulat peeneks hakitult
3 küüslauguküünt
500g meelepärast pastat
parmesani

Eralda pestud brokkolilt õisikud varte küljest. Lõigu vars väiksemateks tükkideks ning haki need köögikombainis koos küüslaugu ja veidikese soolaga peaaegu püreeks. Kui meeldib, lisa ka tšillit.
Pane pasta keeduvesi tulele ning samal ajal prae suurel pannil õlis sibulaid. Kui sibul on pehme lisa juurde peeneks hakitud-püreestatud brokkoli. Kuumuta aegajalt segades u 4-5 minutit ning lisa umbes klaasitäis vett ja lase vaikselt tulel podiseda. Jälgi, et kaste oleks kreemine, vajadusel lisa juurde vett.
Pane koos pastaga samasse potti keema ka brokkoliõisikud. Kui pasta on valmis, kurna see koos brokkoliõisikutega, lisa juurde kaste ning suur peotäis riivitud parmesani. Sega kõik läbi ning serveeri kohe.


Retsepti allikas: Jamie's 30 minute meals 

esmaspäev, 31. märts 2014

Rotolo




Rotolo näol on tegemist ühe meie lihavaba õhtusöögi variandiga. See retsept on pärit Jamie Oliveri saatest ning rotolo tähendab itaalia keeles 'rull'. Siin on rulli keeratud lasanjelehed, mida tuleks enne veidi keeta, et nad pehmeks läheksid. Kui on väga palju viitsimist mässata, siis võib teha pasta ise valmis. Meie ei viitsinud. Aga jube hea sai ikka!


4 inimesele

1 muskaatkõrvits
250 g pakk külmutatud spinatit
ricotta või feta juust (meie kasutasime ricottat seekord)
1 suur sibul
veidi riivitud parmesani
1 purk purustatud tomateid
2 küüslauguküünt
lasanjeplaate

Esimese asjana rösti kõrvits ahjus pehmeks. Selleks lõika kõrvits neljaks ning küpseta ahjus fooliumiga kaetud 180C juures, kuni kõrvits on pehme.
Kuni kõrvits küpseb, tee valmis tomatikaste. Selleks lase purustatud tomatitel natuke podiseda ning maitsesta soola-pipra-suhkruga. Püreeri saumiksriga. Selle asemel võib ka kasutada passaatat, siis ei pea püreerimisega vaeva nägema.
Järgmiseks tee valmis spinatitäidis. Selleks prae pannil oliivõlis hakitud sibulat ja küüslauku ning lisa pannile külmutatud spinat ja natuke vett ning kuumuta kaane all, kuni spinat on muutunud pudruks. Maitsesta soola-pipraga.
Kui kõrvits on ahjus pehmeks küpsenud, siis võta lusikaga sisu välja ning haki kahvliga pudruks ja maitsesta soola-pipraga.
Nüüd saab hakata rulle kokku sättima. Lõika pehme lasanjeplaat pikkupidi pooleks ning määri sinna peale veidi kõrvitsa- ja spinatisegu ning pudista peale riccottat. Rulli see kokku ning pane püstiselt ahjuvormi, kus on põhjas tomatikaste. Jätka seni kuni kõik täidis saab otsa. Riivi peale parmesani ning küpseta ahjus 180C umbes 40 minutit.


Retsept: Save with Jamie saade

Penned päikesekuivatatud tomatite ja kanaga



Pastat ma võiks vist süüa üpris tihti. Esiteks on seda lihtne teha ning ka valikuvõimalusi on tohutult. See pasta on eriti lihtne, kuna ei pea vaeva nägema pikalt pastakastme kokkukeetmisega ega ka maitsestamisega. Basiilik ja päikesekuivatatud tomatid on ise nii maitset täis, et toit õnnestub kindlasti suurepäraselt.


4 inimesele

250 g kanafileed või kintsuliha
0.5 purki päikesekuivatatud tomateid õlis
1-2 küüslauguküünt
1 mozzarellapall
basiilik
penne pastat

Pane suurde potti pasta jaoks soolakas vesi keema. Seni, kuni vesi keema läheb prae valmis kana ühe tükina, maitsesta pannil soola ja pipraga ning siis tõsta jahtuma fooliumi sisse.
Kuni kana praeb, püreesta päikesekuivatatud tomatid õliga ning küüslauguküüned blenderis või köögikombainis. Ilmselt saab ka saumiksriga.
Haki mozzarella tükkideks ning basiilik peenemaks, lõika ka juba jahtunud kana suupärasteks tükkideks.
Kui pasta on valmis, kurna see, jättes natuke pasta keeduvett alles. Sega pasta sisse püreestatud tomatid ja basiilik, lisa vajadusel natuke keeduvett, kui tundub kuiv. Seejärel sega sisse mozzarella ning kanatükid ning serveeri kohe.


Retsept: The Slow Roasted Italian blogi

pühapäev, 16. märts 2014

Mustika ja ricotta pannkoogid


Oleme viimasel ajal pühapäeva hommikuti pannkooke teinud. Sügavkülmas on mõnusaid maasikamoose, millega on pannkoogid eriti head! Kuid mõtlesin seekord vahelduseks midagi uut proovida. Need mustika ja ricottaga pannkoogid on eriti kohevad ja mõnusad, võibolla natuke rohkem tööd nendega küll on, kuid see tasub ära! Meie sõime neid meega, kuid nad on kindlasti väga head ka jäätisega või teha juurde veel veidi mustikamoosi. Proovi järgi!

4 inimesele

4 muna
200 g ricottat
2 dl piima
1.5 dl jahu
1 tl küpsetuspulbrit
4 sl suhkrut
u 150 g mustikaid (värsked või külmutatud)
soola

Eralda munakollased valgetest. Pane ricotta, piim, munakollased ja näpuotsatäis soola kaussi ning klopi ühtalseks. Sõelu hulka jahu, kuhu on sisse segatud küpsetuspulber, lisa juurde suhkur. Klopi teises kausis munavalged tugevaks vahuks ning lisa koos mustikatega ülejäänud tainale. Kui kasutad külmutatud ja sulatatud mustikaid, siis sega need kindlasti läbi veidikese tärklisega, muidu nad ajavad mahla välja ja teevad taina liiga vedelaks. Sega munavalged, mustikad ja tainas õrnalt läbi, ühtlaseks. Prae pannil väikesed pannkoogid ja naudi.




Retsept modifitseeritult: Suvetoidud

laupäev, 15. veebruar 2014

Mulgipuder



Teinekord tahaks midagi lihtsat ja nostalgilist. Kartuli-tanguputru ehk mulgiputru on lihtne teha ning kõht saab hästi täis. Söö seda kas traditsiooniliselt praetud pekikuubikutega või lihtsalt hapukoorega.

4 inimesele

0.5 kg kooritud kartuleid
0.5 l vett
1 dl odratangu
võid
soola

Keeda väiksemateks tükkideks lõigatud kartulid soolakas vees poolpehmeks. Pane peale pestud tangud, kuid ära sega. Hauta kaane all tasasel tulel kuni nii kartulid kui ka tangud on pehmed. Tambi pudrunuiaga ühtlaseks pudruks, lisa hulka võid ning maitsesta soolaga.


Retsept: Nutika perenaise kokaraamat

pühapäev, 9. veebruar 2014

Peedi-tatrahautis


See toit ei näe absoluutselt isuäratav välja ja seda valmistades ma täielikult kahtlesin, et kas õhtuks üldse midagi süüa saab. Aga tegelikult maitses väga hea - mahlane ja mõnus. Tegelikult retsept nägi veel ette, et sinna juurde peaks veel segama 400 g hapukoort ning siis ahjus küpsetama 45-50 min, kuid mul ei olnud nii palju aega ning ma ei näinud, et mida see võiks toidule juurde anda. Kui kunagi aega on rohkem, siis proovin järgi.


6 inimesele

2 dl tatart
400 g keedetud ja riivitud punapeeti
400 g hakkliha
1 sibul
2 küüslauguküünt
värskeid või kuivatatud maitsetaimi (pune, tüümian, pitsamaitseaine jne)
soola-pipart

Valmista tatar endale meelepärasel viisil. Minu jaoks tähendab see seda, et panen tatra pannile, kus on sulanud või, kuumutan ja segan tatart minutikese ning siis kallan peale kuuma vett (et tatar oleks kaetud). Maitsestan puljongikuubiku ja suhkruga ning lasen kaane all haududa. Aeg-ajalt segan ja kallan vett juurde, kui see on sisse tõmmanud.
Samal ajal prae valmis hakkliha, hakitud sibul ja küüslauk, maitsesta näiteks hakklihamaitseainega. Lisa juurde keedetud peet ning maitsetaimed. Kuumuta veel, kuni ka peet on läbi soojenenud ning siis sega juurde valminud tatar. Sega läbi ja maitsesta veel vajadusel ning lase mõni minut kuumeneda. Serveeri koos salati või muu meelepärasega.


Retsept modifitseeritult: Nutika perenaise kokaraamat

kolmapäev, 22. jaanuar 2014

Koorene suitsulõhesupp


Lihtne ja kiire supp, mis maitses tõesti hea. Tavaliselt on sellised supid väga rammusad, kuid siinne vahukoore kogus on väga väike, seega ei pea muretsema ka liigsete kalorite pärast.
Kuigi ma ei ole eriti porru sõber, ei jäänud see maitse domineerima. Teinekord paneksime vähem kartuleid ning veidi rohkem lõhe, siin toon ära kogused, mida kasutasin.

4 inimesele

tükk võid
1 loorberileht
1 porru
0.5 kg kartuleid
0.5 liitrit köögivilja- või kanapuljongit
50-60 ml 35% koort
100 g külmsuitsulõhet
soola, pipart

Viiluta peenelt porru ning prae seda koos loorberilehega potis või sees. Hauta väiksemal tulel, kuni porru on hästi pehme. Lisa kuubikuteks lõigatud kartulid ja sega, et need saaksid võiga kaetud. Vala juurde puljong ja koor ning lase keema minna. Keeda pooleldi peal oleva kaane all, kuni kartulid on pehmed. Lisa supi sisse tükkideks lõigatud suitsulõhe ning vajadusel maitsesta soola ja pipraga. Serveeri kohe.



Retsept modifitseeritult: Oma Maitse (detsember 2011)

Pasta läätse-bolognesega



Otsustasime, et kord nädalas võiks teha lihavaba õhtusöögi. See pasta on piisavalt rammus ning ei pea kartma, et kõht jääks tühjaks. Kasutasime seekord rohelisi läätsesid, kuid need jäävad ka pehmeks keedes pisut kõvad. Järgmine kord otsustasime proovida punaste läätsedega, kuna need peaksid pehmemaks keema.

4-6 inimesele

1 suur sibul
1 väike või pool suurt porgandit
1 varsselleri jupp
4 küüslauguküünt
2 dl valget veini
1 tl tomatipastat
1 purk kooritud tomateid
veidi värsket või kuivatatud basiilikut
veidi värsket või kuivatatu pune
2 dl vett
2 dl läätsi (rohelisi või punaseid)

Kuumuta suurel kõrgete servadega pannil paar supilusikatäit oliiviõli ning prae keskmisel tulel pehmeks hakitud sibul, küüslauk ja seller ning riivitud porgand. Lisa tomatipasta ja vein ning tõsta kuumust. Sega ja keeda, kuni vein on suures osas aurustunud (u 5 min). Lisa tomatikonserv, basiilik, pune, soola, pipart ja suhkrut ning vesi. Purusta tomateid veidi pannilabidaga ning lase kaste keema. Seejärel lisa läätsed ning alanda kuumus keskmiseks. Lase kastmel podiseda, vahel segades, kuni läätsed on pehmed, see võtab aega olenevalt läätsedest 20-45 minutit. Kui kaste tundub liiga kuivaks jäävat, lisa juurde vett, vajadusel maitsesta. Samal ajal keeda valmis meelepärane pasta.
Serveeri parmesani juustuga.


Retsept modifitseeritult: Blogi Italian Food Forever