Lehed

teisipäev, 20. mai 2014

Šokolaadikoogikesed


Need šokolaadikoogikesed või muffinid on küll üks parim avastus, neid on ülilihtne teha, enamasti on kõik koostisosad kodus olemas ja maitsevad niiii head. Siin pildil ma panin pähklid juba enne küpsemist sisse, kuid peenem variant on veel serveerimiseks vahustada vahukoor ning sinna sisse segada Nutella kreemi, see siis koogikestele peale määrida ning pudistada veel peale pähklipuru. Siis maitsevad nad nagu Ferrero kommid!

10 tk

100 g jahu
20 g kakaopulbrit
140 g suhkrut
1.5 tl küpsetuspulbrit
näpuotsatäis soola
40 g toasooja võid
120 ml 3.5% piima (olen teinud alati 2.5% piimaga)
1 muna

Kuumuta ahi 170 kraadini. Sega omavahel jahu, kakaopulber, suhkur, küpsetuspulber ja sool ning sega kokku pehme võiga. Kasuta kas köögikombaini või haki noaga ja pudista käte vahel peeneks. Tekkima peab kuivavõitu purune taigen.
Kalla piim vähehaaval taignasse, segades hoolikalt. Seejärel lisa muna ja sega ühtlaseks.
Täida paberkorvikesed 2/3 jagu taignaga ning küpseta ahjus 20-25 minutit, kuni tikk jääb puhtaks.
Söö jahtunud koogikesi niisama või tee peale vahukoore-Nutella kate, nagu eespool kirjeldatud.


Makaroniroog lillkapsaga



Eile õhtul oli vaja midagi süüa teha, kuid kuna väljas oli 32C kuuma, siis poodiminek jala tundus täiesti hullumeelne. Niipalju siis sellest, et mai on kevadkuu, päris südasuvi on väljas! Õnneks oli meil kapis üks poolik lillkapsas, sügavkülmas natuke peekonit ja ka alati kapis mingit pastat ning mulle meenus, et Jamie Oliveri 30 minuti toitudes oli üks lillkapsa-pastavorm, mida olen juba ammu mõelnud teha. Cheddari juustu asemel oli tavaline võileivajuust ning creme fraiche asemel lihtsalt hapukoor, kuid need ajasid asja täiesti ära. Eks siis teinekord proovin peenemate komponentidega ka.

4 inimesele

4 viilu pancettat või peekonit
pool lillkapsast
250g pastat (näiteks penne)
125g juustu (Cheddar)
2 saiaviilu või 2-3 spl riivsaia
paar rosmariini oksakest
1-2 küüslauguküünt
125g creme fraiche't või hapukoort
oliiviõli

Pane kiirkeedu veekann umbes 1-1.5l veega keema ning kuumuta ahi 220C-ni.
Lao peekoniviilud ahjupannile, kus plaanid ka vormi teha ning pane ahju ülemisele siinile. Puhasta lillkapsas puitunud vartest ning lõika suuremateks tükkideks (3-4 tükiks). Pane lillkapsas potti, lisa pasta ning kalla peale vett, et kõik oleks kaetud. Maitsesta soolaga ning kalla juurde ka pisut oliiviõli. Keeda pooleldi kaetult pasta pehmeks (al dente).
Kui peekon on valmis pane see koos saia(puru) ja rosmariinioksakestega köögikombaini purustajasse, lisa tubli kogus oliiviõli. Sobib väga hästi ka see purustaja, mis teinekord saumiksriga komplektis on, mõeldud vist sibula hakkimiseks. Surista kõik peeneks.
Kui pasta on valmis, kurna see, püüdes kõik keeduvesi kaussi, seda läheb vaja! Kalla pasta ja lillkapsas ahjuvormi, kus küpsetasid peekonit, lisa umbes 200 ml keeduvett vormi, purusta sisse küüslauk. Nüüd sega juurde ka riivitud juust ning hapukoor või creme fraiche ning suru kahvliga lillkapsast pisut väiksemateks tükkideks. Kontrolli, kas soola on piisavalt. Segu peaks olema üsna vedel, kui pole, lisa veel keeduvett. Puista peale riivsaiasegu ning kui kasutad metallist vormi, oleks hea panna natukeseks sellele juba pliidil tuli alla, et ahjus ei peaks kuluma aega uuesti toidu soojenemisele.
Küpseta ülemisel siinil kuskil 10-12 minutit, kuni roog on kuldne ja mullitav.



Retsept: Jamie Oliveri 30 minuti road

esmaspäev, 5. mai 2014

Lõhe-sibulasupp



Et ikka omega-3 rasvahapetest puudu ei jääks, toon veel ära ühe lõhega retsepti. Tegemist on supiga, mida on võimalik tellida Tartus olevast Tokyo Sushibaarist ning on nii-nii maitsev. Oleme ka varem püüdnud seda kodus ise järgi teha, kuid ei ole päris õige tulnud. Seekord siis tuli.

3 inimesele

300g lõhefileed
5 keskmist punast sibulat
200 ml kohvikoort
u 0.5l piima
u 4 spl magusat tšillikastet
1-2 spl teravat tšillikastet
teriyaki

Lõika lõhe sentimeetristeks kuubikuteks ja marineeri teriyaki kastmes, kuni ülejäänud asjad valmivad. Viiluta sibul ribadeks ning prae neid paksupõhjalises potis madalal kuumusel kuskil 10-15 minutit, kuni nad on klaasjad. Lisa natuke teriyaki kastet ning mõlemad tšillikastmed, sega juurde kohvikoor ning piim. Maitse, kas soolasus-vürtsikus-magusus on tasakaalus, vajadusel lisa neid juurde. Kui supp on peaaegu keema tõusnud, lisa lõhe, kuumuta veel veidi, kuid keema ei tohi kindlasti lasta, siis läheb koor tükki. Keera tuli alt ning lase lõhel veel järelkuumuses mõni minut küpseda.

Lõhepirukas



Hiljuti pakkus üks töökaaslane, kes on ka ise suur toidusõber, meile väga maitsvat lõhepirukat. Olin alguses küll kahtlustav suure koguse porru suhtes, kuna see ei ole just mu lemmik. Kuid porru on siin nii pehmeks haudnud ning sobib nii hästi kokku lõhega. Uurisin muidugi ka kuidas seda pirukat tehakse ning siin siis toon ära omapoolse variandi. Maitse tuli küll võibolla pisut teine, kuid eks see ilmselt sõltub ka maitseainetest mida kasutada. Igaljuhul kõik kiitsid, sest pirukas on tõesti mõnus ja mahlane ja tegelikult ka väga lihtne teha, eriti kui osta juba valmis lõhefileed. Meie kasutasime väiksemapoolset lõhet, mis kaalus tervena 1.5 kg ning kasutasime ära mõlemad fileed.

1-2 lõhefileed
3 porruvart
0.5 kg külmutatud lehttaigent
hapukoort
soola-pipart
1 muna määrimiseks

Lõika porru pooleks ning loputa ka kihtide vahelt veega, mõnikord on sinna jäänud liiva. Haki peeneks ning hauta pannil üpris pehmeks, maitsesta soola-pipraga. Kui porru on veidi jahtunud, sega sinna hulka hapukoort, nii umbes 1-2 spl, et segu jääks kreemine.
Veendu, et lõhefileest on kõik luud välja saanud ning maitsesta see soola-pipra või muude meelepäraste maitseainetega.
Rulli lehttaigen natuke õhemaks ning lõika seejärel pooleks. Laota taigna peale pool porrust, seejärel säti kalafilee(d) ning kõige peale jälle porru. Määri taigna servad lahtiklopitud munaseguga ning tõsta ülejäänud pool taignast kõige peale. Keera servad natuke üle üksteise ja suru kahvliga kinni. Pintselda kogu pirukas munaseguga üle ning küpseta ahjus 220C juures umbes 20 minutit või kuni pirukas on pealt ilus kuldne. Serveeri meelepärase salatiga.